Czym jest Masa Krytyczna ?

Masa Krytyczna jest to nieformalny ruch społeczny, polegający na organizowaniu spotkań maksymalnie licznej grupy rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez miasto. Spotkania te odbywają się pod hasłem "My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem" i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na zwykle ignorowanych rowerzystów.

p1040517.jpg

Informowanie o spotkaniach polega zazwyczaj na powielaniu i rozprowadzaniu na terenie miasta niewielkich ulotek oraz ew. prowadzeniu strony internetowej. Rzadko zdarza się, aby masa odbywała się w inny dzień niż ostatni piątek miesiąca. Jest to od dawna ustalony, niejako "kultowy" termin masy, wspólny dla wielu miast.

Pierwsza Masa Krytyczna odbyła się 25 września 1992 roku, kiedy to kilkudziesięciu rowerzystów spotkało się i po raz pierwszy pojechało ulicami San Francisco. Od tego czasu minęło jedenaście lat, a Masa Krytyczna nie dość, że nadal jeździ po San Francisco to rozprzestrzeniła się do Kilkuset miast na całym świecie.

W Polsce pierwsza Masa Krytyczna prawdopodobnie miała miejsce 8 maja 1998 roku w Warszawie.Obecnie mniej lub bardziej regularnie odbywa się m.in. w Lublinie, Łodzi, Szczecinie i Wrocławiu.

Również na Śląsku możemy razem się spotkać i bezpiecznie przejechać dużą grupą ulicami miast tak abyśmy zostali w końcu zauważeni, zarówno przez kierowców, pieszych jak i włodarzy naszych miast. Masa Krytyczna nie ma organizatora ani w pełni ustalonego programu. Każdy z jej uczestników jest jej twórcą. Przyłącz się do Masy Krytycznej i jedź w niej w każdy ostatni piątek miesiąca! W Katowicach wystartowaliśmy w przededniu 11. rocznicy istnienia Masy Krytycznej, 26 września o 17.30 w Katowicach, przy Teatrze Śląskim. Od tego czasu jeździmy co miesiąc.

Pamiętajcie, my nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem!

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License